Son Düzenleme : 20 Ocak 2014 - Pazartesi
Ana Sayfa »  » Sağlıkta Fazla Mesai Adaletsizliği Sağlık-Sen İle Son Buldu

Sağlıkta Fazla Mesai Adaletsizliği Sağlık-Sen İle Son Buldu

Eklenme Tarihi : 20 Ocak 2014 - Pazartesi

Sağlıkta Fazla Mesai Adaletsizliği Sağlık-Sen İle Son Buldu

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül , “Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın mesai saatlerindeki adaletsizliğin giderilmesi yönündeki talebi ısrarla gündemde tutmamız neticesinde kazanıma dönüştü” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül , bugüne kadar yaptıkları gibi bundan sonrada çalışanların yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Gökhan Yünkül, son olarak görevleri gereği öğle saatini çalışarak geçirenlerin akşam 1 saat erken çıkmasını sağladıklarını hatırlatarak 2004 yılının ilk müjdesini verdi.

“Konuyu ısrarla gündemde tutmamız neticesinde kazanıma dönüştü” şeklinde konuşan Gökhan Yünkül, “Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile sağlık çalışanlarına mesainin bitmesinden bir saat önce izin verilecek. Böylece öğle tatilini çalışarak geçiren sağlık çalışanlarının uğradığı haksızlık da sona ermiş olacak. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun imzasıyla yayınlanan genelge ile öğle yemeği için izin kullanamayan personelin mesaisi bir saat, nöbetleşe olarak yemek izni kullanan personelin mesaisi ise yarım saat erken bitecek” şeklinde konuştu.

SAĞLIK-SEN’DEN ÇALIŞANLARINA 2014’DE İLK HEDİYE

Çalışanların fedakârlıklarının görülmesinin ve haksız mesai saati uygulamasından vazgeçilmesinin sevindirici olduğunu söyleyen Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül, “Bundan sonra acil servis, ameliyathane, yoğum bakım, doğumhane gibi birimlerde çalışan arkadaşlarımızı yemek saatinde çalışacakları için erken çıkacaklar. Yoğun bakım, ameliyathane, acil servis, doğumhane gibi servislerde çalışan arkadaşlarımızı da dinlenme saatinden yeterince yararlanamamaktadır. Söz konusu genelge ile arkadaşlarımız yarım saat erken çıkacaklardır” ifadesinde bulundu.

“Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının mesaisindeki haksızlığın giderilmesi talebini her platformda dile getiriyoruz” şeklinde konuşan Gökhan Yünkül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün kamu görevlilerinin haftalık mesaisi 40 saat iken, sağlık çalışanları 45 saat çalışmaktaydı. 2010 yılında yapılan tam gün düzenlemesinde, mesai süresini 40 saate düşürmemize karşılık, öğle tatili izni verildiği gerekçesiyle bu düzenleme hayata geçirilmemişti. Sağlık-Sen olarak bunu Toplu Sözleşme, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Kurum İdari Kurul toplantılarına götürerek talebimizin kabul edilmesini sağladık. Yayınlanan genelge ile çalışanlar arasında eşitsizliğe yol açan bir uygulamanın sona erdirilmesi ve talebimizin hayata geçirilmiş olması bizi sevindirmiştir. Öğle yemeği yiyecek zamanı bile olmayan, tam gün çalışan sağlık çalışanlarına haksızlık yapılmaktaydı. Genelgeyle bu haksızlığı giderilmesi, geç kalmış bile olsa adaletin tecelli etmesi demektir. Sağlık-Sen şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışanları sesi, kazanımlarının adresi olmaya devam edecektir”.

Basın Açıklamamızın Metni için tıklayınız

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

Köşe Yazıları

En Çok Okunanlar

 • Yönetim Kurulu
    ŞUBE YÖNETİM KURULU Adı Soyadı Görevi Cep Telefonu E-Mail Gökhan Yünkül Şube Başkanı 505 327 22  72 gokhanyunkul@hotmail.com İsa Çavuşoğlu Şube Sekreteri 505 378 12 08 isacavusoglu@hotmail.com Alaattin Demir Teşkilat Sekreteri 505 732...
 • İşyeri Temsilcilerimiz
                        SAĞLIK-SEN   BURSA ŞUBESİ İŞYERİ TEMSİLCİLERİ 112 ACİL HİZMETLER   KELES DEVLET   HASTANESİ   A.O.S. ONKOLOJİ   HASTANESİ   MUDANYA ŞAZİYE   RÜŞTÜ...
 • İlçe Temsilciliklerimiz
    SAĞLIK-SEN BURSA   ŞUBESİ İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ GEMLİK KESTEL GÜRSU MUDANYA HARMANCIK MUSTAFAKEMALPAŞA İNEGÖL ORHANELİ İZNİK ORHANGAZİ KARACABEY YENİŞEHİR KELES YILDIRIM NİLÜFER
 • Yüksek Lisans 4.Dönem Kayıtları Başlıyor
  Sağlık-Sen Bursa Şubesi olarak yüksek lisansta  3 kayıt dönemini başarılı bir şekilde tamamladık. Üyelerimizden gelen yoğun talep üzerine 4. kayıt dönemini açıyoruz. 4. kayıt döneminde de Atılım Üniversitesi ile programımıza devam edeceğiz. Yüksek...

Yönetimden

Son Eklenen Yazılar

En Çok Yorumlananlar